2000 yılından bu yana hizmet veren firmamız
ortopedi alanında...

Protezler, ortezler
rehabilitasyon ürünleri

Tel: 0 212 441 40 00
info@ormedortopedi.com
Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 
C-LEG

 C-LEG NEDİR?

  C-Leg, Otto Bock tarafından geliştirilen dünyanın ilk, tümüyle mikro işlemci kontrollü diz eklemidir. İleri derecede modern bir bacak protezinin merkezi parçasıdır.

Diz eklemi, yürüme siklüsü süresince bilgisayar üzerinden kontrol edilir. Hem salınım fazında hem de duruş fazında.

C-Leg, diğer bir deyişle, sağlıklı insanlar için son derece doğal olan ve önemli ölçüde bilinç dışı gerçekleşen yürüme hareketlerini kontrol eder.

 

 

 

C-LEG NASIL ÇALIŞIR?

       Diz üstünden ampute kişilerde, kullanılan protez bacak hem diz ekleminin hem de diz altı kasların yerini alması gerekir. Kişi protezini sadece mevcut kalça ve güdük kasları ile idare edebilir.


      Ancak C-Leg kullanan bir kişi için gerekli tüm ayarlamalar bir bilgisayar tarafından yapılır. Bu sistem protez diz ekleminin fonksiyonunu takip ve kontrol ederek protez kullanıcısına önemli ölçüde destek verir. Diz eklemine entegre sensörler, saniyede 50 kez, protezin yürümenin hangi aşamasında olduğunu denetler. Sensörler tarafından algılanan bu veriler sayesinde mikro işlemci, bir hidrolik sistem yardımıyla diz fonksiyonunu ayarlar. C-Leg kendini anında kullanıcısının o anki hareketine göre ayarlar. Hasta yürüme hızını değiştirse de. Elektronik ayarlar protez kullanan kişiye hem ayakta dururken hem de yürürken emniyet verir.

      C-Leg, kapasitesi 30 saati aşan lityum akü ile çalışır. Akü şarjı genelde geceleri potez elektrik prizine takılarak yapılır.

  

 

 

C-LEG HANGİ TÜR AMPÜTELER İÇİN UYGUNDUR?


      C-Leg, vücut ağırlığı 125 kiloya kadar olan diz üstü amputeler için uygundur ve heterojen bir hasta grubu için tasarlanmıştır. Avantajlarından aktif yaşayan hastalar gibi emniyet gereksinimi yüksek yaşlı hastalar faydalanır. Yelpaze; genç bir anne ve serbest meslek sahibi bir işletmeciden halen aktif yaşlı insanlara kadar uzanır.

      Otto Bock, üretici firma olarak endikasyon tavsiyelerinden oluşan bir liste oluşturdu. Bu liste, hasta tedavisini yapan hekime, hastasının bu türden bir yüksek teknolojik uygulamadan faydalanabilip faydalanamayacağı hakkında karar vermesine yardımcı olur. Bu listenin oluşturulmasında bugüne kadar yapılan çok sayıda C-Leg uygulaması ışık tutmuştur.

C-LEG'İN GELENEKSEL OLAN PROTEZLERDEN FARKI NEDİR?


     C-Leg, yürüme siklüsünün tüm evreleri bir bilgisayar üzerinden kontrol edilen dünyanın ilk bacak protezidir. Bugüne kadar sadece salınım fazında bilgisayar kontrollü yapay diz eklemleri vardı. Ancak çoğu salt mekanik olarak çalışırlar.


     C-Leg ‘in kullanıcısına önemli oranda konfor sağlayan kontrolünü, sisteme entegre kompleks bir yazılım mümkün kılar. Bu protez tekniğinde büyük bir yenilik. Ortopedi teknisyeni artık ince ayarları bir tornavida ile yapmıyor; bir laptop bilgisayar üzerinden yazılım parametrelerini ayarlıyor. Bu aşamada C-Leg hastaya ve bireysel ihtiyaçlarına göre ayarlanıyor. Dünyanın ilk diz eklemi protezi olarak kullanıcısına yüksek ölçüde dinamizmi, yüksek ölçüde emniyetle birlikte kazandırıyor.

C-LEG KULLANAN BİR KİŞİ PROTEZİYLE NELER YAPABİLİR?


     C-Leg farklı hızlarda yürümeyi ve normal olan tüm hareketlerin yapılmasını mümkün kılar. Bilgisayar ile kontrol edilen duruş fazı emniyeti sayesinde, meyilli zeminler üzerinde yürüme bile kolaylıkla mümkündür. Geleneksel protezlerde bu durumlarda ayağın kayması veya diz ekleminin içeri bükülmesi tehlikesi büyüktür.


     C-Leg daha da geliştirilerek, normal fonksiyonlarına ikinci bir mod eklenmiştir. Örneğin bisiklet kullanmak için özel moda geçiş yapılabilir. Diğer bir mod sürekli ayakta durmayı mümkün kılar. Hasta özel modu gerektiğinde kendisi devreye sokabilir.
 

        Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Haberler   |   Ürünler   |   İletişim   |   İletişim Formu